O medu

Med se dělí na dva základní druhy: květový a medovicový. Rozdíl je dán zdrojem, který včely navštěvují.

Medovicový med

Med medovicový je z medovice, kterou tvoří mšice, mery a červci za parných dnů v červenci a srpnu.  Medovice je tedy přefiltrovaná míza stromů a rostlin, z které si tento hmyz vezme bílkoviny a pro něj nepotřebné zbytky vypuzuje na povrch svého těla. Včely, ale i mravenci, tuto sladinu sbírají.

Medovice je bohatá na minerální látky, další stopové prvky, enzymy a rostlinná barviva, která medovicovému medu propůjčují tmavší odstíny. Medovicový med obsahuje složitější cukry, tzv. oligosacharidy, proto medy medovicové krystalizují velice pomalu.

 

 Květový med

Med květový včely vytvoří z nektaru, který sbírají v květech rostlin společně s pylem. Je to vlastně odměna rostliny za opylení. Nektaru je v každém květu malé množství a obsahuje až 80 % vody. Včely nektar přinesou v medovém váčku do úlu a předávají si med mezi sebou, tím med obohatí o důležité aminokyseliny. Sladina se působením těchto aminokyselin přetváří na med. Uvádí se, že včely musí navštívit až 7 milionů květů, aby nasbíraly jedno kilo medu.

V zahraničí je ceněn hlavně med květový smíšený, protože má bohaté spektrum látek, které jsou nasbírané na velkém množství druhů rostlin. Výsledkem je tedy vysoce kvalitní med, bohatý na živiny, který může vznikat v našich zeměpisných šířkách. Pro většinu smíšených medů je u nás charakteristická krystalizace. Je to přirozený jev, který k našemu medu neodmyslitelně patří.

Med od nás je ihned po vyčeření nebo od počátku krystalizace uskladněn ve sklenicích. Jedině tímto způsobem se můžeme vyhnout ztekucování medu. Proto od nás většinou dostanete pastový med květový nebo plně zkrystalizovaný. Výjimku tvoří jen medy medovicové a medy květové s větším podílem akátu, které krystalizují později, třeba až 5 měsíců po stočení.

DSC_5234

Pokud potřebujete med přivést do tekutého stavu, např. na použití do sirupů nebo přípravu jídel, postupujte podle tohoto návodu. Nutno podotknout, že neexistuje způsob ztekucování medu, který kvalitu medu nesníží, proto byste měli rozehřívat přiměřené množství a jen jedenkrát. Med uzavřený (aby se do medu nedostala vlhkost, med je velmi hydroskopický) vložte do vodní lázně, které bude mít teplotu do 50 °C. Čekáme, dokud se celý obsah nerozpustí. Druhý způsob je ještě lehčí, sklenici medu položíte přes plátno na radiátor. Nejdříve

O rozehřívání zde: Krystalizace a ztekucování
O rozboru medu zde: Kvalitativní ukazatelé medu
Objednání medu zde: Objednejte si med
Více o našem medu Získaná ocenění

 

 

cara1